Пн-Сб: 09:00 — 21:00 | Нд: вихідний
укр / рус
Заповніть це поле

Як закарпатці пишаються "спільним" в біографії з Ісусом

У Хустському районі Закарпаття розташоване село, яке називається Вертеп

Вертеп – таку назву має ціле село на Закарпатті. У ньому 460 мешканців, на трьох вулицях – понад півтори сотні будинків. Мешканці села з різдвяною назвою жартують: у вертепі народився не лише Ісус Христос, а й усі вони.

Уперше село Вертеп письмово згадали 700 років тому. Чому така назва, версій є кілька. Самі селяни переконані - диво Різдва сталося саме в них. Вони жартують, що уточнювати місце проживання вже звикли. От тільки не дійдуть згоди, як себе називати: вертепівці, вертепівчани, чи вертепляни. То ж кажуть: народжені у Вертепі.

Саме через релігійну назву, за радянських часів Вертеп перейменували на Романівку. Втім, нова назва не прижилася - у 1960-х знову повернули стару. Овець у селі не вирощують, проте має село цікаве традиційне заняття, завдяки якому не один десяток родин заробляє на життя: здавна у Вертепі в’яжуть на продаж березові віники. На віниках можна непогано заробляти. Та про роботу - після свят. У ці дні вертепівські бетлегеми активно готуються до колядок, тож кілька слів про них.

Народний театр, який є мало не в кожному селі, отримав свою назву від назви міста Віфлеєм, який на івриті також звучав як "Бейт-Лехем". На Закарпаття назва прийшла, скоріш за все, з угорської – "Бетлегем". Бетлеги першими сповіщають щасливу новину про народження Ісуса.

Особливістю таких колективів є те, що всі "заколядовані" кошти бетлегеми віддають на потреби місцевої церкви.

Серед дійових осіб бетлегему - янголи, царі, чорти, дід, баба та інші. Костюми колядників, обрядові аксесуари також є важливими у дотриманні народних звичаїв.Зазвичай готується спеціальний сценарій, який починають готувати за кілька тижнів до Різдва. Вертепники заходять до хати, спочатку повідомляють, що на світ зійшла весела новина, що діва Марія на світ Божий сина Божого породила. Потім колядують багато колядок. Зароблені гроші віддають в церкву.

Хлопці шкільного віку зазвичай грають роль янголів, які несуть "шопку" або макет храму. В основу такого макету, виготовленого з картону та оздобленого позолотою та блискітками, лягав образ місцевої церкви.

Окрім незвичності костюмів, які нагадують театральні, у Вертепі оригінально й колядують. Співають без поспіху, розтягуючи слова різдвяних пісень. Окремі вислови, як-то дозвіл колядувати та вінчування, найменші учасники проговорюють швидко, не посвячена в тонкощі справ людина не завжди зрозуміє, що сказали. В одному обійсті колядують хвилин п’ять, не більше, бо тільки у Вертепі 160 хат, а ще й інші села треба обійти...

Депо