Цитадель Батуринської фортеці є визначною пам'яткою українського національного містобудування, наочним свідченням прийомів оборонного будівництва ХІ — XVIII ст., а також історико-меморіальною пам'яткою національного значення як гетьманська резиденція Д.Многогрішного, І.Самойловича та І.Мазепи, місто, що не скорилося волі Петра І і було по-варварськи знищене разом із жителями.
Резиденція гетьмана Івана Мазепи, відтворена з нуля. У 2004 році був зроблений перший крок до відновлення старої Батуринської цитаделі та встановлено кам'яного хреста з іконою Божої Матері, знайденої під час археологічних розкопок. В урочищі «Цитадель» збереглися залишки земляних укріплень, вік якої, за археологічними даними становить понад 900 років.
Скульптурна композиція Батуринської цитаделі була відкрита 22 січня 2009 року в день Соборності України. Цитадель була відбудована в попередньому розмірі і зовні максимально відповідає оригіналу. Була завершена реконструкція трьох оборонних веж, фортечних стін, гетьманського палацу і Воскресенської церкви, які увійшли до складу Національного історико-культурного заповідника Гетьманська столиця.
У центрі цитаделі знаходиться гетьманський будинок. У результаті розкопок відновлена його планова структура, і зовнішній вигляд відтворений за аналогією. З оглядового майданчика надбрамної вежі відкривається найкраща панорама долини Сейму.
Вікіпедія