Богуслав - одне з найдавніших міст України, що веде свою історію з часів Київської Русі, коли воно входило до складу оборонної системи Київського князівства. Овіяне легендами, оспіване в народних піснях та думах місто над Россю зачаровує своїми краєвидами мешканців міста та його гостей.
Звідки ж походить назва міста? Легенд же про саму назву існує кілька, бо місто має давню і цікаву історію. Наприклад, ще раніше місто звалося «Боєславом» тому, що в цих місцях досить часто відбувалися бої з печенігами, хозарами, половцями. Декотрі розглядають Богуслав як складне слово - "бой" або "буй" (у значенні "дужий", "сильний"). Ще й понині часто від сільських людей можна почути назви «Буслав» або «Буслав'я»
Сьогодні Богуслав - історичне місто районного підпорядкування, розташоване на берегах річки Рось, за 2 км від однойменної станції, на півдні Київської області.
Відстань до Києва - 123 км.
Територія міста становить 1539,5 га.
Стародавня історія, місцеві традиції, неповторні міські ландшафти не залишають байдужими тих, хто завітав на берег красуні Росі. А богуславчани люблять і шанують своє рідне місто, яке, незважаючи на "поважний" вік, залишається юним і привабливим.
Територія Богуслава заселена здавна. В урочищі Городок знайдено три римські монети II століття нашої ери, а в межах лівобережної частини міста збереглися залишки давньоруського городища ХІ-ХІП століть.
Богдан Хмельницький кілька разів обирав Богуслав місцем свого перебування з військами. Був він тут у 1651, 1654, 1655 та 1656 роках. Влітку 1654 року зустрічав у Богуславі антиохійського патріарха Макарія, який їхав до Москви. В одному з палаців Богуслава і приймав Хмельницький патріарха. З Богуслава Хмельницький написав кілька листів до російського царя та патріарха Никона, видав тут кілька універсалів. У 1654 році жителі Богуславщини присягли на вірність російському царю.
У післяреформений період у Богуславі інтенсивно розвивалися капіталістичні відносини. Виникли нові промислові підприємства: суконна та воскобійна фабрики (1866 р.). У другій половині XIX століття в Богуславі продовжувала зростати промисловість та торгівля.
У 19І0 р. тут налічувалося 6 підприємств фабрично-заводського типу. У 1913 році в місті діяли три суконні фабрики, машинобудівний, пивоварно-медовий і цегельний заводи, цукеркова фабрика, три млини.
В місті налічується 33 пам'ятники історії, культури і архітектури. Серед них - пам'ятки архітектури: "кам'яниця" початку XVIII століття, будинок фабриканта Покраса XIX століття, православний храм Троїцької церкви XIX століття.
Серед пам'яток історії - будинок, в якому з 1885 р. по 1986 р. проживала письменниця Марко Вовчок, тут розташований її меморіальний музей, на подвір'ї встановлено погруддя; будинок, у якому в 1807 році народився і провів дитячі роки художник І.М. Сошенко, в трьох кімнатах знаходиться меморіальний музей художника, на подвір’ї встановлено погруддя знаменитого земляка.