Пн-Сб: 09:00 — 21:00 | Нд: вихідний
укр / рус
Заповніть це поле

Чани в Лумшорах

Невелике, сховане в глибинці Карпатських гір село Лумшори останнім часом стало своєрідною візитівкою Закарпаття. Така феноменальна популярність пояснюється просто — тут розташовані чани. Величезні чавунні ємності для гарячого купання під відкритим небом, в яких одночасно можуть знаходитися до 10 осіб, що залежить від їх розміру. А розмірів тут вистачає, як, власне кажучи, і чанів, вірніше, закритих купалень на березі гірської річки Турички. Уздовж її русла влаштовані штучні перекати для підвищення рівня води в тих місцях, звідки відпочиваючі спускаються до річки, щоб охолодити розпарене в чані тіло.

008

Звернемося до історії...

Спочатку в Лумшорах існувало тільки одне місце з оздоровчими чанами. Розташоване воно було біля джерела води з високим вмістом сірководню і мінералів. Для пиття ця вода не придатна, але в підігрітому стані вельми корисна, завдяки активізації розчинених у ній мікроелементів. Перші згадки про лікарні в Лумшорах датуються 1600 роком. Лікувальну воду підігрівали за допомогою розпечених кам'яних брил, які опускалися в дубові купелі. Пізніше, за часів правління чехів тут з'явився двоповерховий корпус для відпочиваючих. Приблизно в цей же час були встановлені чани з литого чавуну, завдяки яким процедура купання значно спростилася. Один з цих чанів зберігся тут і досі.

Чани в Лумшорах
Чани в Лумшорах
Чани в Лумшорах
Чани в Лумшорах

Лумшори, чани

В процесі розвитку курортного селища та підвищення популярності даної оздоровчої процедури серед туристів, що приїжджають на відпочинок в Карпати, вздовж річки чани стали з'являтися, як гриби. Зараз купалень налічується більше десяти, але тільки одна з них, що існувала тут споконвічно, пропонує купання в сірководневої воді з підвищеним вмістом радону — саме вона і є найбільш корисною. У всіх інших чанах запарюють трави, пропонують купання на ялинових гілках, що теж корисно, але не має прямого відношення до того, навіщо сюди приїжджають відпочиваючі.

Джерело