Пн-Сб: 09:00 — 21:00 | Нд: вихідний
укр / рус
Заповніть це поле

Гранітно-степове Побужжя (регіональний ландшафтний парк)

Регіональний ландшафтний парк на північному заході Миколаївської області України. Парк охоплює річкову долину Південного Бугу і каньйоноподібні долини його приток — Великої Корабельної, Бакшали, Мертвоводу. Простягається на 70 км від південної частини Первомайська до села Олександрівка Вознесенського району. Розташований у межах природного комплексу Гранітно-степове Побужжя, який є однією з найдавніших ділянок суші Євразії, яка не була покрита морем протягом 60 мільйонів років.Парк розташований на південному краю Українського кристалічного щита, в межах відрогів Подільської та Придніпровської височин. На території парку річка Південний Буг врізається в кристалічний масив Українського щита, в результаті чого на річці існує багато порогів. Рельєф території долинно-балковий.

На скелястих берегах видно виходи гранітів, які іноді сягають 40—60 метрів заввишки. Гранітно-степове Побужжя — це справжній гірський ландшафт серед Українського степу.

Гранітно-степове Побужжя являє собою залишок відрогів древніх гір, що тягнулися колись на 1000 км з північного заходу на південний схід від Словечансько-Овруцького кряжу до Приазовської височини.

У результаті процесів денудації від гір залишилися тільки підстави, представлені твердими кристалічними породами. Найпоширеніші чорноземні ґрунти, що займають 95% території.

Прируслові частини долини Південного Бугу та острови місцями зайняті заплавними лісами й луками, на схилах річкових долин і балок збереглися ділянки петрофітного (кам'янистого) степу і залишки різнотравно-злакових і чагарникових степів. Протягом останніх 60 мільйонів років ця ділянка суші не піддавалася затопленням.

Джерело