Якщо цього літа ви вибрали відпочинок в Карпатах, не пропустіть можливість побувати на озері Синевір.
Якщо цього літа ви вибрали відпочинок в Карпатах, не пропустіть можливість побувати на озері Синевір. Це найбільше озеро Закарпаття, яке утворилося 10 000 років тому. Воно розташоване на висоті 989 метрів над рівнем моря. Його середня глибина становить близько 8-10 метрів, але є й глибші місця - до 22 метров.Озеро входить до складу Національного природного парку «Синевір».
Історія озера йде далеко в післяльодовиковий період. Утворилося воно в результаті зсуву гірських порід, викликаних сильним землетрусом, в результаті чого з'явилася гребля на шляху швидкого струмка, і вода дуже швидко наповнила утворилося поглиблення водою з трьох струмків.
Правда, від місцевих жителів ви почуєте зовсім іншу версію походження цього озера (і вона, як і багато народні сказання, наповнена як романтичністю, так і трагізмом). Звучить вона так: «У багатого графа була дуже красива дочка на ім'я Синь. Одного разу вона почула чарівну музику і пішла на її звуки. Там вона зустріла бідного пастуха, якого звали Вир. Вони відразу закохалися одне в одного і почали таємно зустрічатися. Але отецузнал про їхні зустрічі і наказав убити пастуха, зіштовхнувши на нього величезний камінь. Слуги виконали наказ графа. Дівчина, дізнавшись про все, прибігла до того місця, обняла камінь і заплакала. І ридала так гірко, що від її сліз з'явилося величезне озеро, в якому вона сама і потонула. А люди назвали озеро Синевир ».Вода в озері синя-синя, як колір очей дівчини Сині, а невеликий острівець в середині озера - місце, де загинув Вир. Через це місце ще називають «Морське око». І, дійсно, якщо ви подивитеся наозеро з висоти, побачите: озеро з її яскравою синьою води і острівцем в середині має форму очі.
Озеро, крім легенди про його походження, оповите ще безліччю стародавніх переказів. Кажуть, воно здатне подарувати вічну любов, якщо його про це попросити. Тому вірите ви в легенди чи ні, шепніть йому ваше бажання, і воно неодмінно здійсниться. Обов'язково підійдіть до скульптурам Сині і Вира, особливо, якщо ви наречені, тому що (за повір'ям), відвідавши це місце, молоду пару чекає сімейне щастя.
Купатися в озері заборонено. Власне, ви і не змогли б насолодитися купанням - температура води там стабільна: +11 градусів. Зате в такій холодній воді добре почувається форель озерна, райдужна та струмкова. Примітно, але саме форель є індикатором чистоти води, оскільки в брудній воді вона жити не буде. Але не поспішайте радіти - насолодитися риболовлею вам також не вдасться. Заборонено. Але справжні рибалки зневірятися не повинні: поруч є багато затишних водойм, де форель також водиться в надлишку і лов риби дозволений. Ви навіть можете не брати з собою вудку, а взяти її напрокат у місцевих жителів. А ще цього є приємна альтернатива - ловля раків. Їх там просто неймовірно безліч.
Якщо вам пощастить, ви зможете зустріти європейського оленя і гірську косулю. Також водяться ведмеді, рисі, вовки, лисиці, борсуки, горностаї і дуже багато інших видів тварин, чисельність яких не зменшується, завдяки забороні на полювання. Крім того, ви зможете помилуватися масою мальовничих рослин: в парку росте 130 видів рослинних культур, 52 з яких занесені в Червону книгу України.
Ще однією визначною пам'яткою цього прекрасного місця вважаються гори. Їх головна особливість полягає в кам'яних розсипах.Найвідоміша вершина - Озірна. Майже поруч з фігурами Сині і Вира знаходиться доріжка, по якій можна піднятися вгору на цю вершину. Правда, є нюанси: підйом і спуск дуже важкі, а під час дощу видимість мінімальна.
Підйом займає близько години, але діставшись до вершини в ясну погоду ви будете винагороджені: з гори вам відкриється неймовірна краса озера, оточена величними буками і віковими смереками, що наповнюють повітря свіжістю і тонким ароматом хвої, а навколо - стародавні Карпати. Запевняю вас, дивлячись на цю небувалу красу, ви обов'язково відчуєте себе немов у казці, навіть якщо оточуючі вважають вас самим непрохідним скептиком.
Теленеделя